Promocje
Makita myjka wysokociśnieniowa HW 132 Max. ciśn. 140 bar
Makita myjka wysokociśnieniowa HW 132 Max. ciśn. 140 bar
1 494,00 zł 1 239,00 zł
szt.
Makita Wyrzynarka z podcinaniem 4351CT w walizce
Makita Wyrzynarka z podcinaniem 4351CT w walizce
947,00 zł 799,00 zł
szt.
Makita szlifierka kątowa  GA9030X01   230mm   2400W
Makita szlifierka kątowa GA9030X01 230mm 2400W
833,00 zł 699,00 zł
szt.
Makita Strug wręgownik N1923B szerokość 82mm  moc 550W
Makita Strug wręgownik N1923B szerokość 82mm moc 550W
1 006,00 zł 899,00 zł
szt.
Makita wiertarka udarowa HP1640, moc 680 W
Makita wiertarka udarowa HP1640, moc 680 W
363,00 zł 304,00 zł
szt.
Weber Grill Gazowy Spirit E320 Premium GBS czarny
Weber Grill Gazowy Spirit E320 Premium GBS czarny
4 299,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Makita wiertarka udarowa HP1641K, moc 680 W w walizce
Makita wiertarka udarowa HP1641K, moc 680 W w walizce
442,00 zł 359,00 zł
szt.
Makita Frezarka do rowków PJ7000
Makita Frezarka do rowków PJ7000
1 406,00 zł 1 125,00 zł
szt.
Weber Grill Performer Deluxe GBS Gourmet 57cm - ekspozycyjny
Weber Grill Performer Deluxe GBS Gourmet 57cm - ekspozycyjny
2 699,00 zł 1 590,00 zł
szt.
Makita szlifierka kątowa  GA9020   230mm   2200W
Makita szlifierka kątowa GA9020 230mm 2200W
624,00 zł 499,00 zł
szt.

Gardena roboty

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Nawadnianie 

coca cola

Autoryzacje

Autoryzowany Partner Gardena Weber

 

Weber grill - World Partner,

Stihl - Autoryzowany Dealer i Serwis,

Makita - Autoryzowany Dealer,

Gardena - Autoryzowany Partner

Viking - Autoryzowany Dealer i Serwis,

 

FB treść

Weber grill - jak grillować steki

Jak grillować steki

Weber - praktyczne porady jak grillować steki.

Idealny stek powinien mieć min. 4 cm grubości, posiadać marmurkowatą strukturę i dojrzewać przez ok. 3 – 4 tygodnie.
• Stek wyciągnąć z lodówki ok. 2 – 3 godziny przed grillowaniem.
• Rozpalić w starterze węgiel drzewny Weber lub odpalić i mocno nagrzać grilla gazowego Weber.
• Grill przygotować do grillowania metodą bezpośrednią.
• Stek położyć na rozgrzanym ruszcie żeliwnym Sear Grate lub Sear Station i grillować z każdej strony przez ok. 4 min.
• Prawdziwego mistrza grillowania rozpozna się po idealnie wypalonej kratce na mięsie.
• Mięso pozostawić jeszcze na grillu przez 4 min. w strefie pośredniej, aby „odpoczęło”.
• Kluczem do sukcesu jest temperatura grillowanego mięsa: 56 – 58 °C dla idealnego steka (medium).
• Stek podawać z solą, świeżo mielonym pieprzem i sosem.

1. Opłaca się wcześniejsze solenie
Jak ci z pewnością wiadomo, mięsa nie należy solić zbyt wcześnie przed smażeniem lub pieczeniem, ponieważ sól wyciąga z niego wodę. To prawda, lecz na 20 – 30 min przed grillowaniem ten efekt jest nawet pożądany, gdyż sól rozpuszcza się w wyciekających sokach. Zawarte w nich cukry i białka łączą się z solą i innymi przyprawami, tworząc smakowitą skorupkę, gdy stek trafia na gorący ruszt. Utrata wilgoci jest więc równoważona intensywniejszym smakiem mięsa.

2. Mniej zimne mięso szybciej się piecze
Dobrze upieczony stek powinien być z wierzchu brązowy i chrupiący, a w środku delikatny i soczysty. Jeżeli mięso jest zbyt zimne, potrzebuje więcej czasu, by osiągnąć w środku właściwą temperaturę i zarazem odpowiedni stopień wypieczenia, przez co jego powierzchnia może się zwęglić i wyschnąć. Dlatego steki należy wyjąć z lodówki mniej więcej dwie, trzy godziny przed grillowaniem - minimum 30 minut, żeby osiągnęły temperaturę pokojową. Dzięki temu szybciej zrobią się gorące w środku i pozostaną bardziej soczyste.

3. Wysoka temperatura nadaje smak
Tym, co rożni profesjonalistów od wielu grillujących amatorów, jest czas, jaki przeznaczają oni na pieczenie steków w wysokiej temperaturze. Profesjonalista wie, że mocne podpieczenie powoduje wytworzenie się na powierzchni mięsa niezliczonej ilości substancji aromatycznych. Zatem grilluje swoje steki bezpośrednio nad mocnym żarem, aż wytworzy się na nich ciemnobrązowa, chrupiąca skorupka. Nie pozwól sobie wmówić, że wysoka temperatura „zamyka pory w mięsie”.

4. Grube steki potrzebują więcej ruchu
Większość steków udaje się bez zarzutu, gdy są grillowane bezpośrednio nad mocnym żarem. Gdy zaczynają strzelać płomienie, steki zdejmuje się z rusztu. Steki dużo grubsze niż 2,5 cm nie mogą być pieczone wyłącznie bezpośrednio nad żarem, ponieważ zwęglają się z wierzchu, zanim upieką się w środku. Kiedy steki przypieką się ładnie z obu stron, należy przełożyć je do chłodniejszej strefy grilla, w której bezpiecznie dopieką się metodą pośrednią.

5. Wszystko zależy od właściwego momentu
Steki grillowane bezpośrednio nad silnym żarem szybko tracą wilgoć. Tłuszcz i soki mięsne dosłownie zostają z nich wyciśnięte. Jest to cena, którą płacimy za możliwe do strawienia mięso. Najważniejszym warunkiem uzyskania udanego steka jest więc zdjęcie go z rusztu w odpowiednim momencie, zanim mięso straci zbyt dużo wilgoci. Krotki czas, w którym mięso przechodzi od fazy upieczonego na krwisto bądź na różowoczerwono (medium rare) do średnio wypieczonego (medium), a potem do dobrze wypieczonego (medium well), trwa zwykle tylko 1 – 2 min. Zatem trzeba być czujnym i nie spuszczać steków z oczu. Ponadto za wcześnie zdjęty z grilla stek można jeszcze dopiec, natomiast utraconej wilgoci nic mu już nie przywróci!

Jak wybrać mięso na steki?

Istnieje pięć czynników decydujących o jakości mięsa wołowego, są to odpowiednia rasa krów, sposób ich karmienia, wiek uboju, sezonowanie i możliwość identyfikacji pochodzenia mięsa. Warto znać te czynniki decydując się na zakup wołowiny przeznaczonej na steki. Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze mięsa jest rasa bydła.
dobre mięso na steki
Mięso powinno być pozyskiwane z wołowiny kulinarnej, czyli z bydła ras mięsnych (w odróżnieniu od mlecznych).
Te najpopularniejsze to: Limousin, Black Angus, Hereford, Chianina czy Wagyu. Mimo, że są to rasy pochodzące z różnych stron świata to ich hodowle można znaleźć także w Polsce.
1. Wołowina Wagyu uważana jest za najlepsze mięso stekowe na świecie. Podczas grillowania topiący się tłuszcz wydziela unikalny zapach, typowy jedynie dla Wagyu. Ta czarna rasa bydła, kiedyś znana jedynie w Japonii, w mieście Kobe. Krowy Wagyu karmione są paszą, składającą się między innymi ze zbóż, ziemniaków, ryżu i roślin strączkowych.
2. Rasa bydła Hereford została wyhodowana na bogatych pastwiskach Wielkiej Brytanii. Po uboju wołowina jest powoli schładzana, z temperatury 37 do 7 °C ( - koniecznie -1°C na godzinę). Mięso poddawane jest tzn. mokremu starzeniu, czego efektem jest tradycyjny, dojrzewający smak.
3. Black Angus to szlachetna rasa wprost z irlandzkiej hodowli. Jest to ulubiona rasa wołowa w USA, hodowana również w innych krajach anglosaskich. Znana ze swoich walorów smakowych, posiada odpowiednią strukturę mięsa i tłuszczu, dzięki czemu mięso jest soczyste i miękkie.
4. Chianina-Rind to największa i najstarsza rasa bydła mięsnego na świecie. Pochodzi z centralno - zachodnich Włoch. Swoją nazwę zawdzięcza dolinie Chiana, położonej w prowincji Toskania. Mięso charakteryzuje się widoczną marmurkowatością, jest soczyste i chude. Kruche kawałki można bardzo łatwo porcjować.
5. Limousin to francuska rasa mięsna pochodząca z górzystych regionów tego kraju. Osobniki tej rasy charakteryzują się wczesnym okresem dojrzewania oraz długowiecznością. Ze względu na wspaniałe właściwości kulinarne rasa znana na całym świecie. Obecnie jest najliczniejsza w Polsce. Mięso najwyższej próby, doskonale nadające się na soczyste steki.
Wołowina gatunkowa ma charakterystyczny marmurkowaty wzorek tłuszczu. Takie mięso jest doskonałe na steki, ponieważ w procesie grillowania tłuszcz się topi równomiernie i nadaje mięsu soczystość i smak. Niezwykle cenne jest mięso pochodzące z niewielkich hodowli, w których dokłada się wszelkiej staranności, by zwierzęta żyły w komfortowych warunkach i były karmione w naturalny sposób (siano, sianokiszonka, śruty zbożowe i oczywiście w sezonie – trawa). Bydło mięsnych ras powinno mieć także przestrzeń i swobodę ruchu, co sprzyja rozwojowi masy mięśniowej. Dla jakości mięsa duże znaczenie ma to, w jakiej fazie rozwoju jest tkanka mięśniowa, czyli jaki jest wiek bydła przeznaczonego na ubój. W zależności od rasy i sposobu karmienia powinien to być zakres od 15 do 25 miesiąca życia.
Sezonowanie wołowiny
Świeże mięso nie zawsze jest najsmaczniejsze. W przypadku wołowiny gatunkowej optymalny smak osiągany jest w trakcie przechowywania mięsa w chłodniach i kontrolowaniu wilgotności powietrza. Kawałki mięsa po porcjowaniu powinny zostać schłodzone do odpowiedniej temperatury i w odpowiednim czasie (chłodzenie nie może być zbyt gwałtowne). Dla przykładu – wołowina Hereford, jest schładzana do 7°C przez dwie doby (spadek temperatury to 1°C na godzinę), dopiero w takiej temperaturze rozpoczyna się proces dojrzewania, który trwa od 21 do 27 dni. Sezonowanie polega na skruszeniu mięsa, nadaniu mu niepowtarzalnego aromatu, koloru i konsystencji, dzięki czemu mięso łatwo można kroić widelcem. Chcąc zjeść smaczne, soczyste i miękkie steki, warto sięgnąć po mięso sezonowane. Świeże mięso tuż po uboju nie nadaje się na steki, ponieważ po usmażeniu będzie twarde i włókniste.
Ze sprawdzonych hodowli
W dobrych sklepach mięsnych i w restauracjach ofertę dla klientów powinno się budować od ustalenia pochodzenia mięsa. Jeśli nie ma możliwości określenia dokładnego miejsca hodowli, warto zwrócić uwagę na dostawców, czyli wybierać firmy sprawdzone i specjalizujące się w doborze i dystrybucji mięs gatunkowych. Pochodzenie jest jednym z najważniejszych kryteriów jakości mięsa.
up
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl